Neuroshima Hex to planszowa gra strategiczna rozgrywająca się w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez mutantów i bezwględne maszyny Molocha. Każdy z graczy dowodzi jedną z armii, na którą składają się żetony jednostek, modułów i akcji, które wykłada się na heksagonalnej planszy pola bitwy.

Gra ma niepowtarzalny klimat i bardzo proste zasady, które można wytłumaczyć w ciągu 5 minut. Mimo to, pozwala na różnorodne strategie i daje duże możliwości taktyczne.

Gra otrzymała wyróżnienie ekspertów w plebiscycie Gra Roku 2007 organizowanym przez serwis Gry-Planszowe.pl!

Na czym to polega?

Każda armia składa się z 35 żetonów, na które składają się żetony jednostek oraz akcji specjalnych. Jednostki wykłada się na planszę, na dowolnym polu nie zajętym przez inny żeton. Każda z nich ma oznaczenie informujące, czy jest jednostką strzelającą czy walczącą wręcz a także inicjatywę (o wartości od 0 do 3). Na żetonie znajdują się także symbole oznaczające z jaką siłą i w jakie kierunki atakuje. Niektóre jednostki mają zdolności specjalne, np. "Sieciarz" może zablokować działanie sąsiadującej jednostki, inne mogą atakować dwukrotnie, jeszcze inne mają zamontowany pancerz itp. Symboli jest niewiele, są czytelne i bardzo łatwo się w nich połapać - nie trzeba ich nawet specjalnie znać przed rozgrywką. Przykładowe żetony można zobaczyć w galerii poniżej.

Wśród żetonów występują żetony specjalne "Bitwa", które można zagrać, aby rozpocząć walkę. Moment rozstrzygania bitwy jest bardzo efektowny - wiele jednostek ginie, wykonując przed śmiercią jeszcze jeden, zabójczy atak. Dobre ustawienie jednostek i ich osłona oraz ochrona bazy są bardzo trudne, często więc posyła się jednostki w samobójcze misje, aby tylko zdjąć jeszcze jeden punkt z bazy przeciwnika.

Neuroshima Hex Online to przeniesienie gry planszowej autorstwa Michała Oracza, wydanej przez Wydawnictwo Portal, na grunt komputerowy. Program napisany w języku Java stworzył w całości śp. Stanisław 'Kakalec' Chlebus, tragicznie zmarły w wypadku motocyklowym.

Neuroshima Hex od momentu premiery dorobiła się zupełnie nowego, poprawionego wydania, kilku wznowień, wielu dodatków oraz wiernych fanów na całym świecie, którzy stworzyli własne ciekawe armie i inicjatywy.

Także wersja online od zawsze była fanowskim produktem niekomercyjnym, udostępnionym rzeszom graczy zupełnie za darmo. Początkowo hostowana była przez autora programu, od maja 2010 do października 2011 przestrzeni serwerowej użyczał jej serwis Yggdrasil.pl, obecnie zaś gra działa na serwerze zupełnie niezależnym. W tym czasie ponad 2078 graczy rozegrało więcej niż 50 partii, zaś 200 osób ma na koncie powyżej 500 partii, co tylko dowodzi uzależniającej mocy tej wyjątkowej planszówki.

Zapraszamy do czytania instrukcji, pobierania klienta i spróbowania własnych sił. Do zobaczenia na serwerze!


IP SERWERA: 85.255.15.149Neuroshima Hex Online by Stanisław Chlebus